Łupież pstry - przyczyny powstawania

W jaki sposób można zachorować i od jakich czynników zależy pojawienie się oraz rozwój choroby?

Przyczyną występowania łupieżu pstrego są drożdżaki Pityrosporum ovale (znane również jako: Pityrosporum furfurPityrosporum orbiculare), które występują na zdrowej skórze człowieka.  Zazwyczaj gromadzą się w okolicach skóry z tendencjami do przetłuszczania się jak np. na twarzy, owłosionej skórze głowy, klatce piersiowej i plecach.

Na skutek działania pewnych czynników drożdże te mogą ulec przekształceniu w chorobotwórczą postać znaną jako Malassezia furfur, która wywołuje łupież pstry. Malessezia Furfur dobrze rozwijają się na skórze tłustej. Jednak wiele zależy od tego jakiej jakości jest tłuszczu. Część osób ma bowiem tłuszcz, który sprzyja rozwojowi drożdżaków, a część osób posiada łuszcz, na którym drożdżaki nie będą się rozwijać.

drożdżaki Pityrosporum ovale
Pojawieniu się infekcji sprzyjają akie czynniki jak: usunięcie gruczołu nadnerczy, choroba Cushinga, ciąża, niedożywienie, oparzenia, terapia steroidami, osłabienie układu odpornościowego, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, bardzo wysoka temperatura, a także nadmierna wilgotność powietrza.

 

Łupież pstry jest chorobą zakaźną, można się nią zarazić poprzez wspólne używanie grzebieni, szczotek do włosów, jak również nakryć głowy. Trzeba zwracać uwagę  na przenoszenie łupieżu w zakładach fryzjerskich, saunach, solariach czy basenach. Należy pamiętać, o czym już pisano, że możliwość zarażenia się łupieżem pstrym jest uzależniona od predyspozycji danej osoby.


Nie można zatem jednoznacznie określić, czy konkretna osoba może się zarazić łupieżem pstrym. Ponieważ nie ma możliwości, byśmy dowiedzieli się z jakim typem tłuszczu mamy do czynienia, należy czynić wszystko by zapobiegać ewentualnemu zarażeniu się drożdżakami i łupieżem pstrym oraz wiedzieć jak wyglądają objawy mogące sugerować powstanie choroby.
Copyright © 2012 lupiezpstry.com All rights reserved | Autor: | Kontakt | Polityka Prywatności