Łupież pstry - informacje podstawowe

Dolegliwość ta jest dość często mylona z wysypką. Czym więc jest i po czym poznać że powstałe zmiany skórne to właśnie łupież pstry?

Łupież pstry jest rodzajem grzybiczego zakażenia naskórka, o wyglądzie żółtobrunatnych lub lekko różowawych złuszczających się plam. Zazwyczaj liczne plany (typowa wielkość to 3–4 mm) są na początku bezładnie rozrzucone, dopiero później łączą się w większe powierzchnie o  nieregularnych kształtach. Umiejscowione są głównie na klatce piersiowej, szyi, plecach, ramionach, znacznie rzadziej występują też na twarzy i owłosionej skórze głowy. Plamy uwidoczniają się po posmarowaniu nalewką jodową, a także są szczególnie widoczne na opalonej skórze w postaci białych odbarwień co przypomina w wyglądzie bielactwo nabyte.

 

Łupież pstry na plecach
Łupież pstry jest wywoływany przez drożdżaki z gatunku Pityrosporum ovale (inne nazwy to: Pityrosporum furfurPityrosporum orbiculareMalessezia furfur) i dotyka głównie osoby młode i nastolatki w okresie dojrzewania płciowego. Fakty ten jest bezpośrednio związany z tym, że w tym okresie  gruczoły łojowe są najbardziej aktywne. 
Ryzyko zachorowania rośnie, w przypadku kiedy organizm jest osłabiony, np. po przebytej ciężkiej chorobie, w trakcie ostrej kuracji odchudzającej lub w trakcie terapii sterydami. Występowaniu łupieżu pstrego sprzyja także nadmierna potliwość organizmu. Dolegliwość może doprowadzić do powstawania infekcji wirusowych oraz bakteryjnych, ponadto może powodować zwiększone wypadanie włosów.
Leczenie łupieżu polega na stosowaniu leków i maści przeciwgrzybicznych. Istotne jest, aby osoba chora odkaziła  bieliznę (gotowanie, prasowanie) ze względu na możliwość ponownego zakażenia, gdyż  łupież pstry ma tendencję do nawrotów – po okresie dwóch lat występuje on ponownie aż u 80% chorych. 
Copyright © 2012 lupiezpstry.com All rights reserved | Autor: | Kontakt | Polityka Prywatności